Статті

Зростання цін та скорочення поставок: що буде з хлібом в Україні

У листопаді роздрібні ціни на хліб мають зрости на 10−15%, інакше хлібозаводи можуть скоротити обсяги поставок до магазинів. Про це розповів президент Всеукраїнської асоціації пекарів і голова компанії «Київ хліб» Юрій Дученко. За його словами, у жовтні ціни на хліб уже піднялися на 5−10% завдяки домовленостям з більшістю торгових мереж.

Однак собівартість виробництва зросла ще більше, і нинішні роздрібні ціни лише частково компенсують витрати виробників. Майже всі складові собівартості хліба продовжують дорожчати. Дученко зазначив, що до кінця року очікується подорожчання борошна на 11%, упаковки — на 10%, логістики — на 8%, газу та електроенергії — на 11%.

Вартість борошна в Україні зростає з весни, попри новий врожай пшениці. Торішні запаси продовольчої пшениці вже вичерпані, а більша частина нового врожаю експортується, що підвищує її ціну на внутрішньому ринку.

Також зросла вартість упаковки через валютні коливання, а логістика подорожчала через дефіцит водіїв і потребу збільшення їм зарплат. Якщо ціни на хліб не піднімуть на 10−15%, виробники можуть зіткнутися з нестачею коштів для закупівлі сировини, що призведе до можливого скорочення виробництва.

Через подорожчання хліба його споживання в Україні скоротилося приблизно на 5% за останній рік. Після підвищення цін попит тимчасово знижується, але з часом вирівнюється, проте загальне падіння за рік усе одно зберігається. За словами Дученка, листопадове підвищення стане останнім цього року — у грудні ціни більше не змінюватимуть.