У листопаді 2024 року споживча інфляція в Україні прискорилася до 11,2% у річному вимірі порівняно з 9,7% у жовтні. Ціни в місячному вимірі зросли на 1,9%. Як зазначає Національний банк України, фактичні темпи зростання цін перевищили очікувані показники, викладені у прогнозах Інфляційного звіту за жовтень 2024 року.
Одним із головних чинників прискорення інфляції стало подорожчання продуктів харчування, зокрема через зменшення врожаїв деяких сільськогосподарських культур, що спричинило скорочення їх пропозиції та здорожчання сировини для харчової промисловості. Також дещо швидше зростали адміністративно регульовані ціни.
Фундаментальний інфляційний тиск посилився сильніше, ніж передбачалося, і базова інфляція у листопаді зросла до 9,3% порівняно з 8,3% у жовтні. Це обумовлено зростанням вартості оброблених продуктів харчування через дорожчання сировини та підвищенням виробничих витрат, пов’язаних з енергозабезпеченням, оплатою праці та девальвацією гривні.
Ціни на сирі продукти харчування зросли стрімко — на 15,7% порівняно з минулим роком. Спекотне літо та осінь з тривалими періодами без опадів негативно вплинули на врожайність, що зумовило подорожчання овочів та фруктів, таких як борщовий набір, огірки та яблука.
Вартість сировини, кормів та виробничих витрат, включаючи енергоресурси, також вплинули на ціни на борошно, крупи, молоко, яйця та м’ясо.
Зростання цін на оброблені продукти харчування прискорилося до 12,5% річних, зокрема на хліб, борошняні та кондитерські вироби через збільшення виробничих витрат.
Ціни на молочні продукти продовжували зростати під впливом підвищення закупівельних цін на молоко та зростання попиту на українське вершкове масло в Європі. Водночас імпортні товари, такі як кава, чай, шоколад, риба та морепродукти, стали дорожчими.
Ціни на соняшникову олію також виросли через підвищення її вартості на світових ринках та високий експортний попит. Витрати на виробництво м’ясних продуктів теж зросли через підвищення витрат на енергію.
Ціни на непродовольчі товари зросли на 3,6%, в основному через курсові коливання в попередні періоди. Це також позначилося на зниженні цін на одяг та взуття.
Ціни на послуги зросли на 11,2%, зокрема фінансові послуги, послуги зв’язку, освіти, культури, відпочинку, а також послуги ресторанів та готелів. Водночас зростання вартості транспортних послуг і експлуатації власного транспорту сповільнилося.
Інфляція адміністративно регульованих цін прискорилася до 15,1% річних, здебільшого через зростання цін на алкогольні та тютюнові вироби. Очікується, що з січня 2025 року підвищення акцизів на тютюнові вироби ще більше вплине на їх вартість.
Ціни на пальне зросли лише на 0,6%, завдяки стриманому попиту та спадному тренду світових цін на нафту.
НБУ очікує, що в найближчі місяці інфляційний тиск залишатиметься високим через скорочену пропозицію деяких продуктів, великий рівень державних витрат, зростання заробітних плат та дефіцит електроенергії під час опалювального сезону.
Водночас, Національний банк прогнозує, що в наступному році інфляція поступово знизиться до цілі в 5%, що буде сприяти покращенню ситуації в енергетичному секторі, зростанню врожаїв, зниженню зовнішнього цінового тиску та заходам грошово-кредитної та валютної політики НБУ.