Статті

Кредитування бізнесу та населення в Україні продовжує зростати — НБУ

У третьому кварталі 2024 року обсяг кредитного портфеля клієнтів банків зріс на 22,4%, а його якість поліпшується вже понад рік. Про це свідчать дані з Огляду банківського сектору, оприлюднені Національним банком України.

Чисті активи банків за цей період зросли на 1,8%. Зокрема, вкладення в ОВДП збільшилися на 8,9% у порівнянні з попереднім кварталом та на 39% — у річному вимірі. Водночас обсяги депозитних сертифікатів НБУ скорочуються протягом трьох кварталів поспіль.

Чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 6,9% за квартал та на 22,9% у порівнянні з аналогічним періодом 2023 року. Частка кредитів для малого та середнього бізнесу досягла 60%. Найбільше зростання зафіксовано у галузях оптової торгівлі та агросектору, зокрема завдяки активності приватних банків.

Умови кредитування продовжують покращуватися. Частка позик у межах програми «Доступні кредити 5−7−9%» зменшилася до 34% від гривневого працюючого портфеля.

Чистий гривневий роздрібний кредитний портфель за квартал зріс на 9,7%, а у річному вимірі — на 40,7%. Основну частку становлять незабезпечені кредити, хоча конкуренція на цьому ринку посилюється.

Іпотечне кредитування зростає повільніше. Майже всі іпотечні кредити видаються за державною програмою «єОселя», валовий портфель якої за квартал зріс на 3,5 млрд грн, досягнувши 21,3 млрд грн. Частка іпотечних кредитів становить 13,4% від чистого роздрібного портфеля.

Якість кредитного портфеля покращується в усій банківській системі. Частка непрацюючих кредитів (NPL) скоротилася до 32,3%, а без урахування старих боргів і боргів колишніх власників ПриватБанку — до 20,9%. Зокрема, за кредитами бізнесу частка NPL становить 40,7%, за кредитами фізичних осіб — 17,6%.

Лише 5% корпоративних позичальників за гривневими кредитами зіткнулися з дефолтом упродовж останніх 12 місяців, що є показником стабільності в умовах макроекономічної рівноваги.